یکی از فعالیت ­های ارزنده، اثرگذار و قابل توجّه مؤسسه علمی- فرهنگی دارالحدیث، برگزاری کنگره­ هایی برای بزرگداشت عالمان و محدثان ری است که تا کنون آثار ارزشمندی را در شناساندن آن بزرگان و مسائل پیرامونی ایشان از خود بر جای گذاشته است. اما این آثار گذشته از آفت فراموش شدن در گذر زمان، تا کنون به صورت شاخص در معرض دید علاقه ­مندان قرار نگرفته بود.

بر این اساس و با توجه به گسترش استفادۀ پژوهشگران و محققان از امکانات متنوع اینترنتی، پایگاه جامع کنگره های مؤسسه دارالحدیث، برای تحقق اهداف زیر راه اندازی شد:

۱.       ایجاد سامانۀ اینترنتی متمرکز، برای معرفی مجموعه فعالیت­ ها و برنامه­ های کنگره­ ها به قشرهای مختلف جامعه؛

۲.       عرضۀ روشمند مجموعه آثار کنگره ­های دارالحدیث در فضای اینترنت؛

۳.       دسترسی آسان کاربران علاقه­ مند به آثار این کنگره­ ها؛

۴.       ایجاد علقه و ارتباط هدفمند بین کنگره ­های برگزار شده و آینده.

این پایگاه، به سه زبان: فارسی، عربی و انگلیسی طراحی شده است که در حال حاضر زبان فارسی آن قابل بهره برداری است. در این زبان متن تمامی آثار، گزارش­ها و اطلاعات مربوط به کنگره­ ها در دسترس خواهد بود و در بخش های عربی و انگلیسی آن، علاوه بر گزارش فعالیت ­های گذشته و جاری کنگره­ ها، برخی از آثار مرتبط با این زبان ­ها نیز نمایش داده می­ شود.

به طور کلی شیوۀ ارائۀ مطالب در این پایگاه به این صورت است که عناوین تمام کنگره­ ها (گذشته، حال، آینده) در صفحه صفر پایگاه نمایش داده می­ شود و با فشردن هر کدام از عناوین، مجموعه ویژۀ آن عنوان در دسترس کاربر قرار می­ گیرد. در صفحات مربوط به هر یک از کنگره ­ها، زندگی­نامۀ شخصیت مورد تکریم کنگره، متن مجموعه آثار و نیز گزارش برنامه­ ها و فعالیت­ های مرتبط با کنگره، ارائه شده است.

البته با توجه به بین المللی بودن کنگره سید مرتضی علم الهدی، بخش هایی از مطالب مربوط به این کنگره، به زبان عربی و انگلیسی نیز نمایش داده می شود.