تاريخ : 1399/12/05
کد مطلب: 1867
چاپ60 اثر و برگزاری 40 نشست، ثمره همکاری بنیاد پژوهشهای اسلامی و موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث است

چاپ60 اثر و برگزاری 40 نشست، ثمره همکاری بنیاد پژوهشهای اسلامی و موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث است

رئیس بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در نشست خبری که به مناسبت رونمایی از آثار سید مرتضی علم الهدی(ره) برگزار شد عنوان کرد: چاپ60 اثر و برگزاری 40 نشست، ثمره همکاری بنیاد پژوهشهای اسلامی و موسسه علمی و فرهنگی دارالحدیث است که تقدیم به نخبگان، محققان و اندیشمندان شده است.

به گزارش دبیرخانه کنگره بین المللی سید مرتضی(ره)، حجت‌الاسلام سید‌ محمود مرویان حسینی رئیس بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، ظهر امروز در نشست خبری رونمایی از آثار سید مرتضی علم الهدی(ره) که با حضور حجج اسلام مهدی مهریزی، علی راد ، جلاییان و جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه، در سالن اجتماعات دارالحدیث قم برگزار شد، اظهار کرد:

چاپ60 اثر و برگزاری 40 نشست، ثمره همکاری بنیاد پژوهشهای اسلامی و موسسه علمی و  فرهنگی دارالحدیث است که تقدیم به نخبگان، محققان و اندیشمندان شده است.

وی عنوان کرد: سید مرتضی ملقب به شریف مرتضی و علم الهدی از دانشمندان علمی قرن پنجم و چهارم تشیع است؛ وی هم‌دوره دانشمندانی هم چون شیخ مفید و شیخ طوسی است.

حجت‌الاسلام مرویان حسینی با بیان اینکه سیدمرتضی علم الهدی در آثار خود دارای نوآوری بود و در تقارب بین مذاهب نقش مهمی داشت، ابراز کرد:

سید مرتضی دارای شخصیت بسیار برجسته‌ای است و در زمینه‌های فقه، حدیث و تاریخ و همچنین تفسیر و ادب اسلامی دارای نوآوری است؛ آثار وی کم‌نظیر بوده و با عقلانیت دینی در تقریب بین مذاهب نیز نقش مهمی داشته است.
وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری برای تبیین شخصیت این عالم برجسته ضمن توصیه به معرفی هرچه بهتر آثار این عالم بر تحلیل شخصیت علمی و اندیشه‌های این عالم بزرگ تأکید داشتند در چندین دارالحدیث زیر نظر علمای بزرگ و شورای علمی معتبر 40 اثر از آثار برجسته این دانشمند را مورد تحقیق و بازشناسی کرده است؛ با درخواست دارالحدیث، آستان قدس رضوی نیز در این زمینه همکاری کرده و در حال بازخوانی و بررسی نهایی آثار این دانشمند و همچنین بررسی اشکالات فنی و اعرابی این آثار است.
حجت الاسلام مرویان حسینی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دستاوردهای مهم این آستان مقدس در گردآوری تألیفات و آثار مهم عالم برجسته جهان اسلام و تشیع گفت:

آستان قدس رضوی در زمینه گردآوری و معرفی آثار مهم عالمان و دانشمندان قدم‌های مهم و ارزشمندی را برداشته و در این زمینه طی 35 سال گذشته، بیش از 4 هزار و 500 اثر را از عالمان برجسته معرفی و در اختیار محققان و پژوهشگران قرار داده است.

وی در ادامه این آثار را به‌عنوان مهم‌ترین آثار تمدنی زیرساخت فرهنگی جهان اسلامی معرفی کرد و گفت: طبق تأکید مقام معظم رهبری که باید دانشمندان و علمای ما در آثار خود به تمدن‌سازی گام دوم انقلاب توجه داشته باشند، این آثار نیز می‌تواند در تمدن سازی نقش مهمی داشته باشد.
این مقام مسئول تصریح کرد: پژوهش و تحقیق درباره آثار هرکدام از دانشمندان بزرگ اسلام که نقش مهمی در معرفی اندیشه‌های اسلامی و مکتب اهل‌بیت(ع) دارند، کاری دشوار و طولانی و هزینه‌بر است اما خوشبختانه آستان قدس رضوی و بنیاد پژوهشهای اسلامی در این زمینه گام‌های مهمی را برداشته است.
به گفته مرویان حسینی؛ در آینده نزدیک از آثار شوشتری و حسین هندی تا اوایل سال 1400 رونمایی خواهد شد.
گفتنی است؛ آثار برجسته سید مرتضی علم الهدی به‌عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی و کتاب سال حوزه انتخاب‌شده است.